Выстава «Гарлячкі. Стыль і традыцыя» аўтарскіх упрыгожванняў з бісеру Веры Занкевіч

Аснову экспазіцыі складае калекцыя, распрацаваная на аснове традыцыйнага шыйнага ўпрыгожвання — гарлячкі, якое было характэрна для рэгіёнаў Гомельшчыны. Зараз гарлячкі набываюць папулярнасць, іх носяць не толькі з традыцыйнымі строямі на адмысловых мерапрыемствах, але і з сучаснымі строямі. Вырабы Веры Занкевіч па матывах гарлячак, прадстаўленыя на выставе — гэта творчая інтэрпрэтацыя аўтэнтычных упрыгожванняў, каўнерыкі і чокеры, выкананыя ў старажытнай тэхніцы нізання, а таксама ўпрыгожванні з арнаментамі тканых і вышываных вырабаў. Таксама на выставе прадстаўленая рэканструкцыя гарлячкі да Брагінскага строя Гомельскай вобласці.

Акрамя гарлячак на выставе дэманструюцца герданы з калекцыі “Па матывах ткацтва”. Гердан — гэта старажытнае нагруднае ўпрыгожванне. Арнаменты для герданаў узяты з традыцыйных беларускіх посцілак і дываноў, гэта шматколерныя кампазіцыі на чорным фоне з геаметрычным ці раслінным арнаментам, матыў вазона з кветкамі. У некаторых герданах колькасць адценняў бісеру дасягае дзесяці. Герданы сплеценыя ў тэхніцы ручнога бісернага ткацтва, калекцыя стваралася ў перыяд з 2018 па 2023.

Таксама прадстаўлены герданы з арнаментамі, якія вышываліся на традыцыйных беларускіх строях, калекцыя бісерных торбачак і вялікодныя яйкі на драўлянай аснове, аплеценыя бісерам.

Выстава прысвячаецца маці Веры, якая жыла ў Заслаўі з маленства…

Экспазіцыя працуе з 27 лютага 2024.

Музейна-выставачны комплекс Гісторыка-культурнага музея-

запаведніка “Заслаўе” (вул. Рынкавая, д. 4, г. Заслаўе).

Час працы: 9/00 – 17/30, штодня, апрача панядзелка.

тэл.: +375–17–5177611

e-mail: gkmz@zaslaue.by